Protiváhy poľskej vlády

S iniciatívou plánuje PiS predstúpiť ešte v druhej polovici januára a dúfa, že hlasovanie by sa mohlo odohrať začiatkom februára. Predstavitelia PiS kritizujú vládu za takmer všetky aspekty jej politiky a vládnutia. Predseda PiS Jaroslaw Kaczyński dokonca tvrdí, že hlasovanie nie je len politickým záujmom jeho strany, ale celého národa, keďže súčasná vláda ničí celé Poľsko. Napriek tomu, že Kaczynński a jeho straníci sú  presvedčení o svojom úspechu, prieskumy verejnej mienky im veľmi nedávajú dôvod na optimizmus. Ak by sa im aj podarilo dosiahnuť predčasné voľby, čo je vysoko nepravdepodobné, nevyhrali by ich. Podľa agentúry TNS Polska, ktorá zverejnila svoj prieskum začiatkom januára, podpora PO je 42 %, čo je nárast o šesť percent oproti decembru. Na druhej strane PiS stratila 4 % a má momentálne podporu 25 % voličov.

Zdá sa, že zakaždým, keď je Jaroslaw Kaczyński aktívnejší, spôsobuje to okamžitý nárast popularity súčasného premiéra Donalda Tuska a jeho strany PO. Dokonca sa hovorí, že existencia PO a jej úspech (pri moci je už druhé funkčné obdobie, čo je v Európe sužovanej krízou rarita) sú závislé na opozícii PiS. Ľudí síce prirodzene začne vládnuca strana nudiť a sú ňou sklamaní, ale keď sa zaktivizuje PiS, podpora vlády vzrastie, akoby sa Poliaci obávali návratu PiS k moci.

Jaroslaw Kaczyński pred pár mesiacmi predstavil kandidáta na predsedu dočasnej úradníckej vlády v prípade predčasných volieb – vedeckého profesora Piotra Glińskieho. Bol to dobrý PR ťah, ktorý však rýchlo zničil vlnou radikálnych vyhlásení spojených s tragédiou prezidentského špeciálu v Smolensku v roku 2010. Táto udalosť ešte stále dominuje poľskému politickému životu a rozdeľuje Poliakov na tých, ktorí veria, že to bola tragická nehoda, a zástancov rôznych  konšpiračných teórií. A sám Kaczyński je zrejme presvedčený, že tí, ktorí sú v súčasnosti pri moci, nesú minimálne v politickom zmysle slova časť zodpovednosti za tragédiu. Z čisto ľudského hľadiska je pochopiteľné, že smrť jeho dvojčaťa, prezidenta Lecha Kaczyńskeho, mu spôsobila ťažkú traumu, ale politicky je tento postoj deštruktívny rovnako pre neho ako aj jeho stranu. Vždy, keď PiS začne diskusiu napríklad o ekonomike, debata sa skončí pri Smolensku a všetky pokusy prezentovať jej predsedu ako racionálneho pragmatika stroskotávajú.

Veľmi nepríjemnou pripomienkou na časy, keď bol Kaczyński predsedom vlády (2006 – 2007), je rozsudok v prípade známeho doktora Miroslawa G., ktorý bol obvinený z korupcie. Doktora zatkli v roku 2007 a verejnosť o prípade informovali na tlačovej konferencii minister vnútra Zbigniew Ziobro a šéf novovytvoreného úradu pre boj s korupciou CBA Mariusz Kamiński. Obaja muži nemali pochýb o doktorovej vine, čo bolo od ministra vnútra možno trochu unáhlené. Radšej mal počkať na rozsudok súdu predtým, než vyslovil svoj osobný názor. Tento prípad sa stal symbolom Kaczyńskeho vlády a symbolom pripomínajúcim niektorým Poliakom skôr časy štátneho útlaku a sledovania, a nie návrat k morálke, ku ktorej sa Kaczyńskeho tím hlásil.

V januári 2013 bol doktor uznaný vinným z brania úplatkov od pacientov. Dôležitejšie je ale vyhlásenie sudcu Igora Tuleya k tomuto prípadu. Podľa jeho názoru metódy vyšetrovania použité CBA pripomínali temné časy stalinistickej vlády. Vypočúvania svedkov trvali celé hodiny a uskutočňovali ich v noci. Okrem toho sudca oznámil, že sa bude na metódy použité CBA oficiálne sťažovať. Jeho vyhlásenie spôsobilo ďalšiu intenzívnu debatu o časoch Kaczyńskeho vlády, opäť vyvolalo spomienky na napätú atmosféru, a nebude preto prekvapivé, ak sa znovu posilní aj pozícia vládnucej PO.

Aj keď v minulosti mali Poliaci reputáciu nepokojného národa, ktorý si vždy radšej zvolil konfrontáciu (aj v týchto dňoch oslavujeme 150. výročie ďalšieho z povstaní), v časoch zmierlivej Európy a ako člen EÚ si jeho príslušníci rozhodne cenia mier a pokoj. A práve na tomto vnímaní súčasnosti stojí podpora súčasnej vlády, ktorá síce nie je dokonalá, a v niektorých smeroch je aj sklamaním, ale robí viac-menej to, čo by vláda jednoducho robiť mala.

Podľa agentúry CBOS sa politikom roka 2012 v Poľsku stal prezident Bronislaw Komorowski – umiernený a vyvážený politik. Zo zahraničných politikov je to Angela Merkel. Tento výsledok reflektuje aj poľská zahraničná politika. Vzťah s Berlínom je pre Varšavu kľúčovým a ako poznamenávajú pozorovatelia z oboch krajín, nikdy nebol lepší. Poliaci a Nemci sa stali dobrými susedmi, ktorí navzájom oceňujú svoje ekonomické úspechy. Je to takmer nudné, ale po storočiach vojen, povstaní a delení Poliaci nemajú pochýb o tom, že život v demokratickom štáte je vo svojej podstate požehnaný spôsob života.

Leave a Reply