Prelomová návšteva Emmanuela Macrona v Srbsku

Francúzsky prezident venuje patovej situácii v srbsko-kosovskom spore osobitnú pozornosť. Niet sa čo čudovať, keď sa nakoniec summit štvorice partnerov (Srbsko, Kosovo, Nemecko a Francúzsko) naplánovaný na 1. júla nekonal. Sám kosovský prezident Hashim Thaçi vyhlásil, že za zrušenie summitu môžu kosovské úrady.

Na oficiálnu návštevu do Srbska prišla francúzska hlava štátu po 18 rokoch. Emmanuel Macron počas nej srbskému prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi povedal, že sa opäť pokúsi usporiadať štvorstranné stretnutie s Kosovom v Paríži. Prekážkou v zmierení je podľa neho vplyv externých aktérov, čím mal zrejme[P1]  na mysli Rusko a Čínu.

Ohľadom perspektívy členstva v Európskej únii šéf Elyzejského paláca neprekvapil. Zopakoval, že o prijímaní nových členov je možné hovoriť až po reforme EÚ. Nekompromisné slová Emmanuela Macrona bolo isto počuť aj do Severného Macedónska, ktoré dúfa v otvorenie prístupových rokovaní na jeseň tohto roka.

Okrem Kosova a stále vzdialeného členstva v EÚ však počas oficiálnej návštevy zaznievali skôr pozitívne správy, najmä ekonomického rázu. Belehrad sa dohodol s Parížom na nákupe francúzskych rakiet zem-vzduch typu Mistral. Prijali tiež plán spolupráce pri vybudovaní metra v srbskom hlavnom meste a uzavreli sériu ďalších ekonomických dohôd.

Nákup rakiet z Francúzska je pritom v rozpore s dlhodobou srbskou orientáciou na Rusko, od ktorého Srbi nedávno kúpili šesť stíhačiek MiG-29. Moskva by mala svojmu najbližšiemu balkánskemu spojencovi dodať aj 60 obrnených transportérov, vrtuľníkov a systémov protivzdušnej obrany.

Dôležitá oficiálna návšteva po takmer dvoch dekádach s dôrazom na ekonomiku a zbrojárstvo poukazuje na francúzske obavy z dvoch hlavných rivalov na Balkáne. Kým Rusi majú skôr politický vplyv, pri Číne ide primárne o ekonomické ciele. Čínska nová hodvábna cesta vedie cez Balkán. Peking investície do infraštruktúry a priemyslu kombinuje so štedrými pôžičkami a akvizíciami. Čínske konzorcium má tiež záujem o výstavbu metra, kto by to bol povedal, práve v Belehrade.

Leave a Reply