Poľské leto pod pyramídami

Najprv skrachovalo pár cestoviek a Poliaci ostali v nezaplatených hoteloch kade-tade po svete. Potom padli dve aerolinky – Air Poland v apríli a OLT Express Poland v júli, len niekoľko mesiacov po tom, ako spoločnosť začala podnikať.

Hoci podobné nepríjemnosti sa v časoch ekonomickej krízy stávajú, prípad OLT Expressu bol len začiatkom škandálu, ktorý otriasol poľskou politickou scénou. Čoskoro totiž vyplával na povrch fakt, že OLT Express bol napojený na inú spoločnosť – Amber Gold. Tá svojim klientom sľubovala vysoké výnosy zo svojho údajného investovania do zlata.

Nanešťastie veľa ľudí uverilo ich profesionálnej reklamnej kampani a okázalým kanceláriám. Až keď Amber Gold skrachovala, všetci zákazníci sa dozvedeli, že šlo len o ďalšiu pyramídovú hru a ich investície sú s najväčšou pravdepodobnosťou nenávratne preč. Veci ešte len začali byť zaujímavé po tom, ako vysvitlo, že zakladateľom spoločnosti je istý Marcin P., ktorý bol už niekoľkokrát obvinený z finančných podvodov, ale všetky obvinenia boli stiahnuté a aj naďalej pokračuje vo svojom pofidérnom podnikaní. Vyšetrovanie ešte stále prebieha a na svete je už aj podozrenie, že spoločnosť bola len práčkou na špinavé peniaze.

Na prípade si samozrejme zgustla najmä opozícia. O to viac, keď sa prišlo na to, že pre OLT Express pracoval premiérov syn Michal Tusk. Predseda vlády Donald Tusk sa to snažil vysvetliť tým, že jeho syn je dospelý, spravil chybu a jedným z dôvodov jeho pochybenia je aj fakt, že on sám mu nijakým spôsobom nepomohol s hľadaním práce. To však nezastavilo otázky opozície a požiadala aj o zostavenie špeciálnej parlamentnej komisie, ktorá by vyšetrila prípad Amber Gold. Ich žiadosť bola zamietnutá. Premiér Tusk ale prisľúbil, že všetky aspekty tohto prípadu budú objasnené a prešetrené.

Jeseň je tu a škandál Amber Gold je stále najhorúcejšou témou v Poľsku. Dokonca aj šokujúce správy o spomalení poľskej ekonomiky akosi nezaujali pozornosť verejnosti. rEkonomický rast počas druhého štvrťroku sa odhaduje len na 2,4 %, pričom ešte v prvom štvrťroku dosahoval 3,5 %. Hlavným dôvodom sú nižšie investície (EURO sa skončilo, ale cesty nie sú aj tak dokončené), ale aj zákazníci, ktorí sa snažia míňať menej peňazí. Poliaci sú síce závislí na nakupovaní no zrazu akoby si uvedomili, že kríza ešte nejakú tú dobu v Európe zrejme pobudne, a preto si musia dávať väčší pozor na svoje peniaze. A najlepšie riešenie je, ak sa im podarí nenakupovať takmer vôbec.

Čoraz väčšiu popularitu si preto získavajú rôzne akcie, na ktorých si ľudia vymieňajú oblečenie alebo všelijaké iné veci. Stále síce zbožňujeme dobré jedlo, no čoraz častejšie chodíme do výpredajových obchodov a diskontov. Časy delikates sú preč. Do obľuby sa tiež dostalo nakupovanie priamo od farmárov.. Možno to vyznie príliš trpko, no takáto zmena môže prispieť k vytvoreniu rozumnejšieho prístupu k míňaniu a dokonca k zdravšiemu životnému štýlu.

Finančné problémy Poliakov možno predstavujú prekážku pre vládu, no paradoxne sa popularita strany Donalda Tuska – Občianska platforma – stále drží na rovnakej úrovni a škandály a strety s opozíciou ňou nijako neotriasli. Podľa prieskumu verejnej mienky by Občiansku platformu v prípade septembrových volieb volilo 31 % opýtaných. Jej odveký rival – pravicová strana Právo a Spravodlivosť – by získal svojich tradičných 23 %. Ostatné strany získali pod 10 %. Zdá sa, že nech krajinu čaká akákoľvek strastiplná budúcnosť, Poliaci inú alternatívu ako Donalda Tuska nevidia.

Leave a Reply