List Nanukovi 1/2020

Milý Nanuk,

Zem dokončila ďalšie kolo svojho nekonečného putovania okolo našej hviezdy, na stole som vymenil kalendár. Ten nový má na sebe číslo 2020. V strednej Európe sa končí najchladnejší mesiac roka. Pri Dunaji sú denné teploty vytrvalo plusové, len po nociach klesá teplota tesne pod bod mrazu. Od začiatku zimy si sa netrpezlivo tešil na sneh, ale doposiaľ bola Bratislava biela jediný deň. Kam sa ale hrabeme na Nórsko, kde mali pred pár dňami +19°C, alebo na Island s +13°C?

Len málokto reptá: tento spôsob zimy zdá sa nám celkom príjemný. Žiadna čľapkanica, čisté cesty, menšie účty za vykurovanie… Kdekto môže mať pocit, že takto je to fajn a celý ten huriavk okolo klimatickej krízy je iba veľa kriku pre nič. Čo na tom, že NASA práve uverejnila správu, že rok 2019 bol (po roku 2016) druhý najteplejší od začiatku meraní. Bol o 0.98°C horúcejší ako priemer v rokoch 1950-1980, teda v mojej mladosti. Alebo že nová správa Svetového ekonomického fóra zaradila medzi päť najväčších rizík, ktorým dnes čelí svet klimatické a environmentálne riziká? Ešte pred piatimi rokmi pritom svetové ekonomické elity takto nehodnotili žiadne z nich a za najväčšie riziká pre svet považovali kde-čo iné. Niežeby tie pominuli: naopak, žijú si svoj život. Pomer globálneho zadlženia k HDP napríklad podľa IMF dosiahol 322%, čím prekonal doterajší rekord z roku 2016.

Svetové elity pomaličky triezvejú, zato drvivú väčšinu ľudí u nás nič z toho netrápi. Ak  necháme bokom ponosy lyžiarov, majiteľov lyžiarskych stredísk a romantikov snívajúcich s už nebohým Karlom Gottom o Vánocích bílých, do všeobecnej pohody a pred- cez- a po-vianočných nákupných orgií nám rušivo prebleskujú len obrazy a správy z ďalekej Austrálie. Po extrémne suchom a horúcom roku tam už na jar vypukli neuhasiteľné požiare.

Do polovice januára zhorelo viac ako 170 000 km2 krajiny. Hustý dym na dni a týždne zahalil 5 miliónové Sydney, Canberru a mnohé ďalšie mestá a dediny na juhovýchode kontinentu. Podľa odhadov austrálskych zoológov požiare odsúdili na smrť okolo miliardy vyšších živočíchov. Mnohé zhoreli a zadusili sa, iné zahynú od hladu a smädu neskôr na spáleniskách. Miliarda obetí sa týka len cicavcov, vtákov a lazov – obojživelníky a ryby do tejto kalkulácie nezahrnuli. Tie masovo hynuli po lejakoch a krupobitiach, ktoré v polovici januára spláchli popol a urobili z riek a potokov hnedé brečky plné rozkladajúcich sa tiel.

Nezvládnuteľné požiare si na stovkách kilometrov austrálskeho pobrežia vyžiadali masovú evakuáciu obyvateľstva, do ktorej bolo nasadené austrálske námorníctvo a armáda, dokonca museli byť mobilizované armádne zálohy. Do polovice januára zhorelo asi 2000 domov: v kalifornskom Paradise ich pred dvomi rokmi zhorelo 10-krát viac, ale na riedko osídlenú Austráliu je aj 2000 dosť. V slovníku sa objavil nový výraz pre dobu života Tvojej generácie: pyrocén. Doba ohňa.

Preskočme v mysli do iných končín sveta: podľa čerstvej správy OSN je v krajinách južnej  Afriky hlad citujem „nevídanej miery“. Roky súch, povodní a ekonomického rozkladu zanechali v situácii ťažkého nedostatku potravín 45 miliónov ľudí. Hlavné bremeno krízy nesú – celkom tradične – ženy a deti. Rovnako tradične pri týchto správach chýba aj tá najmenšia zmienka o tom, aký podiel na potravinovej kríze má biely slon v porceláne v podobe pokračujúceho prudkého rast populácie v Afrike.

Arabský svet, iné laboratórium budúcnosti, pokračuje bez väčších zmien vo svojom vývoji. Vojna v Sýrii pokračuje. Vojna v Líbyi pokračuje. Vojna v Jemene pokračuje. Nekonečná kríza a nepokoje v Iraku pokračujú. Narástli nepokoje v Iráne, ktorý zrýchlil prácu na vývoji jadrovej bomby. Občania Libanonu volajú po revolúcii. Počet Egypťanov prekročil 100 miliónov. Svetové ceny potravín pomaličky rastú a sú najvyššie za 5 rokov – oproti rokom „Arabskej jari“ 2011 – 2012 sú však stále nízke. Veľký výbuch regiónu sa zatiaľ odkladá.

V Číne pre zmenu vypukla epidémia nebezpečnej choroby spôsobenej novým coronavírusom. Mŕtvych je zatiaľ len pár a nakazených len pár stoviek ľudí, ale vláda pre istotu uzavrela 11-miliónové mesto Wuhan, kde epidémia začala. Medzičasom bola nákaza už diagnostikovaná skoro vo všetkých provinciách Číny a prvé prípady aj mimo nej.

U nás v bohatom svete Európy už štvrtý rok beží brexitová tragikomédia. Snáď sa už chýli ku koncu a anglickým seniorom a proletariátu sa ešte pred smrťou splní ich veľká túžba utiecť z komplikovaného sveta nazad do skvelej minulosti, keď Británia vládla moriam a oni všetkému rozumeli. Alebo si to aspoň mysleli… Ekonomické straty Britov z brexitu do konca roka prekročia 203 miliárd libier: za 47 rokov britského členstva v EÚ prispela Británia do rozpočtu EÚ sumou 215 miliárd. Ale čo je to oproti pocitu hlbokého šťastia zo „slobody“? V niekdajšej britskej kolónii za oceánom sedí v Bielom dome naďalej nekompetentný psychopat: taká je demokratická vôľa amerického ľudu a jeho reprezentantov v Kongrese. Aj oni chcú utiecť pred budúcnosťou a vrátiť sa do čias, keď bola „America great“.

Aby som nevynechal aj niektoré pozitívne správy: Nová vláda vo Viedni sa dohodla, že chce, aby Rakúsko dosiahlo uhlíkovú neutralitu do roku 2040. Už v roku 2030 má byť všetka elektrina v rakúskej sieti z obnoviteľných zdrojov. Ich využitie na svete rýchlo rastie: aj v USA s pomätenou klimatickou politikou Washingtonu dosiahli v roku 2019 investície do využitia obnoviteľných zdrojov rekordnú sumu. 99% z nej šlo do energie vetra a slnka. Stav klimatickej núdze vyhlásilo Španielsko, nové klimatické ciele prijala aj Európska komisia: EU má byť uhlíkovo neutrálna do roku 2050, do roku 2030 má znížiť emisie skleníkových plynov o 50%. Ani jedno, ani druhé na zvrátenie klimatickej krízy nestačí. Ale buďme pozitívni: je to nesmelé vykročenie správnym smerom.

Na Slovensku sa schyľuje k ďalším voľbám z ktorých môžu vzísť v podstate dve vládne koalície. Jednou je zostava mafiánsko-korupčno-fašistických strán pod taktovkou Moskvy. Druhou je široká a nestabilná koalícia všetkých ostatných proti smeru k fašizmu a Moskve, vedená partiou chlapíkov s hypertrofickými egami. Kandiduje aj pár gramotných ľudí, ale zásadné témy budúcnosti sveta sa v našom podkarpatskom politickom diskurze objavujú len zriedkavo a okrajovo. Uvidíme po voľbách. Povedali slepí…

Tvoj otec

Foto: ilustračná fotka, zdroj: pixabay.com.