Začínajú sa zložité rokovania s Britániou

Ak sa vám doteraz zdali rokovania medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou náročné, pripravte sa na nepríjemné prekvapenie z tých nových. Budúci týždeň sa začne nové vyjednávanie medzi EÚ a Britániou. Témou už nebude členstvo, ale nastavenie budúcich vzťahov počnúc rokom 2021, najmä tých obchodných.

Atmosféra pred začiatkom rokovaní je v súlade s očakávaniami napätá. Hlavný únijný vyjednávač Michel Barnier avizoval, že prvé kolo rokovaní bude trvať štyri dni a rokovať sa bude o 10 rôznych oblastiach súčasne. Každý rokovací cyklus by mal trvať tri týždne a cykly sú naplánované na obdobie od marca do mája a od augusta do októbra.

Predstava Európskej únie je vcelku jednoznačná – kontinuita. Zachovanie jednotných štandardov, minimum obchodných bariér a zachovanie úzkeho partnerstva. Keď to zjednodušíme, veľká časť európskej legislatívy a pravidiel by sa na Britániu vzťahovala rovnako ako pred brexitom.

Spojené kráľovstvo sa na výslednú dohodu pozerá diametrálne odlišne. Britská vláda pred rokovaniami kladie dôraz na nezávislosť a odmieta podriadenosť európskym pravidlám i rozsudkom Súdneho dvora EÚ. Žiada zmenu pravidiel pri rybolove (azda najspornejšia otázka najmä pre blízkosť francúzskeho pobrežia) a otvorená zostáva otázka nového hraničného režimu medzi Veľkou Britániou a Severným Írskom.

Ani nehovoriac o tom, že britská vláda už vopred odmieta predĺženie prechodného obdobia, teda času, ktorý je k dispozícii na vyjednávanie. Aj v prípade, že obe strany k dohode do konca roka nedospejú.

Michel Barnier vidí priestor na dohodu, ale už avizoval, že sa nebude chcieť dohodnúť za cenu veľkých ústupkov a čas na rokovania je veľmi obmedzený. Londýn viackrát vyjadril predstavu dosiahnuť s Úniou dohodu podobnú, akú Brusel uzavrel s Kanadou. Dohoda známa pod skratkou CETA však bola výsledkom päťročných rokovaní a najmä ju odmietol Michel Barnier. Vzhľadom na blízkosť a previazanosť Británie s EÚ podľa neho nie je možná.

Podobne sa vyjadrila bývalá francúzska ministerka Nathalie Loiseau. Súčasná europoslankyňa a straníčka Emmanuela Macrona rovnako odmieta dohodu po vzore Kanady. Kritické Francúzsko celkovo v najväčšej miere trvá na tom, aby sa Briti riadili doteraz platnými európskymi štandardmi. Francúzsky europoslanec Pascal Canfin, predseda enviro výboru v europarlamente, dokonca pohrozil uvalením uhlíkového cla na Veľkú Britániu. V prípade, ak by Londýn opustil európsky systém emisných povoleniek a založil si vlastný (čo britská vláda skutočne plánuje).

Z pozícií je jasné, že pred rokovaniami obe strany prezentujú nielen rozdielne pohľady na jednotlivé oblasti a sektory. Rozpor je v predstave o celkovom regulačnom rámci a hlavných princípoch budúcich vzťahov. Pozorovatelia sa môžu tešiť na tvrdé rokovania a emócie zrejme tiež nebudú chýbať.