Bieloruský analytik: Lukašenkove dni sú zrátané
Bielorusko zažilo prelomové voľby, ktoré sprevádzali volebné podvody a násilné zákroky štátnej moci proti demonštrantom. Aké sú skutočné výsledky volieb a čo bude nasledovať? Končí sa nadobro éra autokrata Alexandra Lukašenka? Pýtali sme sa bieloruského analytika a občianskeho aktivistu Vlada Kobetsa.
Aká je momentálne atmosféra v Bielorusku?
Lukašenko tieto voľby prehral na plnej čiare. Prišiel o podporu obyvateľov. Som presvedčený o tom, že v Bielorusku sa zmení režim na demokratický. Toto je koniec 26-ročnej diktatúry v Bielorusku.
To je silné vyhlásenie. Čo bolo rozhodujúcim faktorom pri týchto voľbách a nasledujúcich protestoch? Dá sa to porovnávať s revolúciou na Ukrajine?
Pred voľbami nikto v Bielorusku nehovoril o Majdane alebo revolúcii proti Alexandrovi Lukašenkovi. Sviatlana Cichanovská stále žiadala slobodné a demokratické voľby. Lukašenko zas zľahčoval pandémiu koronavírusu a venoval sa iným témam. V kampani sa objavilo niekoľko nových tvárí – Viktar Babaryka, Valery Tsepkalo, Siarhej Cichanovski. Lukašenko zatkol Babaryku a Cichanovského, Tsepkalo napokon ani nemohol kandidovať. Kandidátkou sa nakoniec stala Sviatlana Cichovská. Lukašenko tvrdil, že Bielorusko nie je Litva a nikdy mu nebude vládnuť žena. To bola jeho stratégia, bol si istý, že nemôže vyhrať, ale bola to chyba. Ľudia ju volili ako symbol zmeny a podporili ju ostatné opozičné kandidátky. Mnoho ľudí nikdy predtým nevyšlo do ulíc, aby podporili opozíciu. Napokon sa však Sviatlana Cichovská stala víťazkou volieb. Ona je prezidentkou. V Minsku získala 80-90% hlasov a celkovo ju podporilo približne 60-70% voličov.
Odkiaľ sa dajú zistiť reálne výsledky volieb? Oficiálna volebná komisia stále tvrdí, že Lukašenko získal 80% hlasov, na druhej strane čítame o početných prípadoch volebných podvodov.
V prvom rade, mnohé volebné komisie odmietli sfalšovať volebné protokoly. Občianski aktivisti zhromaždili viac ako 18% volebných protokolov z rôznych častí Bieloruska, z miest, dedín a podobne, takže je to pomerne dobrá a pestrá vzorka hlasov voličov. Ešte nikdy predtým neboli v Bielorusku také veľké protesty, ako teraz. Nielen v Minsku, ale aj v menších mestách a na vidieku. Režim protesty tvrdo potlačil, dokonca sú už aj obete. Ženy zas zorganizovali pokojný protest s kvetmi v rukách.
Šéf volebnej komisie v meste Vitebsk potvrdil pravosť nahrávky, v ktorej prednosta okresného úradu donútil komisiu pripísať Cichanovskej len 20% hlasov, hoci vo volebnom obvode podľa údajov z protokolov vyhrala. Vieme, koľko bolo takýchto prípadov zasahovania štátnej moci do volieb?
Každý deň sa dozvedáme o nových podobných prípadoch falšovania výsledok v jednotlivých obvodoch. Sviatlana Cichovská vyzvala starostov, nech zorganizujú protesty, aby boli oficiálne legálne. V Bielorusku starostov menuje priamo Lukašenko, ale mnohí z nich si uvedomujú, že buď sú na strane ľudí, alebo Lukašenka, ktorý však zabíja vlastných ľudí. Je to tiež silný odkaz pre ďalších štátnych predstaviteľov, ktorí sa začínajú pridávať na stranu demonštrantov. Napríklad šéfredaktorka z tlačovej agentúry BelTA (Tatiana Petručiková, pozn. red.) sa vzdala funkcie a ospravedlnila sa za zverejňovanie nepravdivých informácií pod nátlakom režimu. Režim zničil tamojšiu občiansku spoločnosť, ale Bielorusi teraz ukázali, že sú demokratický a uvedomelý národ, ktorý chce žiť slobodne, patrí do Európy a dokáže pokojne protestovať.
Sú nejaké dôkazy o tom, že protesty boli riadené zo zahraničia, ako tvrdí Lukašenko? Do akej miery zasahoval do volieb Západ alebo Rusko? Dvaja pôvodní protikandidáti, Babaryka a Tsepkalo, mali blízko k Rusku.
Kvôli Lukašenkovi mnoho Bielorusov utieklo, preto stále hovorí o zasahovaní zo zahraničia, napríklad z Česka. Je to smiešne. Keby Poľsko alebo Česko organizovali protesty zo zahraničia, prečo by do ulíc vyšli Bielorusi aj v malých mestách a na vidieku? Lukašenko sa stále vyhovára na vonkajšieho nepriateľa, ale inak prezentuje Bielorusko ako raj na zemi. Je to už taký jeho folklór. Samozrejme, je pravda, že Rusko presadzuje svoj vplyv a má s Bieloruskom svoje plány. Pre Vladimira Putina musí byť hrozné sledovať aktuálny vývoj v Bielorusku a zrejme sa bojí. Európska únia má svoje vlastné problémy a neviem si predstaviť, ako by popri nich mohla organizovať protesty v Bielorusku. Sú to čisto občianske protesty a odpor proti diktatúre Alexandra Lukašenka.
Väzby Bieloruska na Rusko sú silné. Je vôbec predstaviteľné, že by Bielorusko úplne zmenilo kurz a otočilo sa na západ?
Bielorusko zmenilo kurz už v roku 1994, keď prvého demokratického prezidenta od bieloruskej nezávislosti, Stanislava Šuškeviča, vystriedal Lukašenko. Dovtedy bolo Bielorusko demokratickým štátom. Lukašenko začal presadzovať integráciu s Ruskom, hoci reálne mu išlo o suroviny. Jeho politika si získala prezývku „ropa za bozky“. Dnes ľudia v uliciach hovoria, že nechcú byť súčasťou Ruska, ale v prvom rade chcú prepočítanie hlasov a potom riadne demokratické voľby. Nový prezident a parlament isto budú chcieť komunikovať aj s Ruskom. Ekonomiku aj obranu čaká dlhá a zložitá premena. Chceme koniec vojny na Ukrajine a zastavenie ruských imperiálnych ambícií. Nikto v uliciach nedemonštruje s ruskou vlajkou v ruke. Máme celonárodný konsenzus na tom, že Bielorusko by malo byť nezávislé. Musíme zreformovať ekonomiku, budeme potrebovať pomoc od EÚ. Hovoríme napríklad o „Marshallovom pláne pre Bielorusko“. Aj kvôli Rusku potrebujeme diverzifikovať zdroje surovín. Verím, že nová generácia Bielorusov je šikovná. Mnohí študovali v zahraničí a už sme ukázali, že dokážeme vybudovať moderný priemysel.
Ako by mala reagovať EÚ? Mala by tlačiť na nové voľby a uznať Cichanovskú za prezidentku? Má Cichanovská predpoklady na výkon funkcie prezidentky?
V prvom rade, Cichanovská je zvolenou prezidentkou Bieloruska. Stala sa symbolom politickej zmeny, hoci sama vie, že nie je politička. Jej úlohou bolo dať Bielorusom možnosť zmeny a dostať svojho manžela, pôvodne prezidentského kandidáta, z väzenia. Cichanovská počas kampane opakovala, že v prípade víťazstva chce prepustiť politických väzňov a zorganizovať demokratické voľby. Nikto od nej v súčasnosti neočakáva, že sama spustí rozsiahle ekonomické reformy.
Máte odhad, ako dlho môže Lukašenko zostať pri moci a kedy by sa mohli odohrať demokratické voľby?
Pre neho by bolo najlepšie čím skôr z Bieloruska utiecť. Čokoľvek spraví, už mu to nepomôže. Podľa mňa je to otázka dní. Voľby by sa mohli uskutočniť o pol roka, tak to plánovala aj Sviatlana Cichanovská.
Vlad Kobets je bieloruský občiansky aktivista a analytik, ktorý momentálne žije v exile v Poľsku. Bol členom antikomunistického podzemného študentského hnutia. Neskôr sa stal jedným z čelných predstaviteľov prodemokratického hnutia, ktoré kritizovalo autokratickú vládu Alexandra Lukašenka. Počas predvolebnej kampane v roku 2010 ho zadržala ruská tajná služba. Po podmienečnom prepustení utiekol do Poľska, kde v roku 2018 založil expertnú organizáciu iSANS a dodnes stojí na jej čele.