Maďarská ľavica opäť prehrala

Vo videu, ktoré sa na internete objavilo ešte koncom augusta, účinkoval Ferenc Falus, kandidát ľavicovej koalície na post primátora Budapešti. Ferenc Falus v minulosti pôsobil ako vyšší úradník v oblasti verejného zdravotníctva a nemal žiadne skúsenosti s politikou. To, že nie je profesionál, ukázalo aj samotné video. V dedinskom prostredí medzi domácimi zvieratami a v tak trochu bizarnom oblečení nechal na seba vyliať ľadovú vodu a rozplakal svojho vnuka.

Video sa okamžite začalo šíriť internetom, no jeho producenti z toho nemali ani tú najmenšiu radosť. Všetky spravodajské servery a médiá, bez ohľadu na svoje politické sympatie, sa videu s Ferencom Falusom posmievali. „Toto video dosahuje takú úroveň reality, až je v podstate úplne nereálne,” komentoval video jeden z najväčších spravodajských portálov Index.hu.

Kandidatúra Ferenca Falusa netrvala dlho. Po ešte niekoľkých zahanbujúcich momentoch (keď sa napríklad prirovnal ku koňovi, pričom poznamenal, že to nie sú veľmi inteligentné zvieratá) svoju kandidátku na konci septembra – a presne dva týždne pre voľbami – stiahol. Ako ďalšieho sa ľavicová koalícia rozhodla podporiť Lajosa Bokrosa, bývalého poslanca Európskeho parlamentu, ktorý kandidoval na post primátora aj za svoju vlastnú stranu.

Rozhodnutie ľavice mnohých prekvapilo. V Európskom parlamente bol Bokros členom skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov do ktorej patrí aj britská Konzervatívna strana či poľská strana Právo a Spravodlivosť. Od ľavice sa Bokros jasne dištancoval aj v aktuálnych komunálnych voľbách. „Ste znechutení, ale nie ste ľavičiar?” bolo jedným z jeho sloganov na bilbordoch, ktoré zaplavili Budapešť.

Komunálne voľby v Budapešti napokon neprekvapivo a pohodlne opäť vyhral István Tarlós s podporou Fideszu. Fidesz napokon vyhral v takmer všetkých veľkých mestách a väčšinu získal vo všetkých 19 župách. Jobbik je druhou najsilnejšou stranou v 18 župách, v niektorých dokonca získal takmer 30 % hlasov a obsadil viaceré primátorské posty v stredne veľkých mestách. Ľavicová koalícia nedosiahla takmer žiadne víťazstvá. Primátor Segedína, kandidát socialistov, síce obhájil svoj post a ľavicoví kandidáti povedú aj dva okrsky v Budapešti, no väčšina okrskov v hlavnom meste ostala pod kontrolou Fideszu.

Premiér Viktor Orbán dosiahol v komunálnych voľbách už piate presvedčivé volebné víťazstvo od roku 2010, keď Fidesz po ôsmych rokoch vlády porazil Maďarskú socialistickú stranu (MSZP). Kedysi vplyvná ľavicová strana – nástupkyňa strany, ktorá viedla Maďarsko počas sovietskej éry – sa odvtedy nedokázala skonsolidovať a nedávne komunálne voľby boli len ďalším signálom hlbokej krízy maďarskej politickej ľavice.

Najbližšie voľby čakajú Maďarsko až v roku 2018. Ľavicové strany budú mať dosť času na to, aby si vyjasnili všetky svoje rozdiely a nezhody. Prvé výmeny názorov sa objavili už počas volebnej noci, keď predstavitelia MSZP otvorene kritizovali svojich spojencov a odvolávali sa pritom na svoje relatívne úspechy (v jednotlivých okrskoch uspeli lepšie než  ostatné dve ľavicové strany). József Tóbiás, súčasný predseda MSZP, vyhlásil, že jeho strana odmieta „Gyurcsányiho štýl” politiky. Tri dni nato dala aj ďalšia skupina vyššie postavených predstaviteľov MSZP jasne najavo, že chcú rozpustiť súčasnú ľavicovú koalíciu, keď vyhlásili, že „éra spolupráce ľavicových strán sa skončila. Potrebujeme ľavicu zachrániť z pasce, kam ju doviedol Ferenc Gyurcsány“. Reakcia Gyurcsányiho strany na rozhodnutie MSZP bola chladná: „Rozumieme rozhodnutiu MSZP, ale myslíme si, že bolo postavené na zlom vyhodnotení situácie.”

Stanoviská MSZP naznačujú, že do budúcna nepočítajú ani s ďalším bývalým partnerom, stranou Spolu-PM. Aj táto strana (respektíve aliancia dvoch malých ľavicových strán) je zaneprázdnená svojimi vlastnými problémami po tom, ako sa jej bývalý líder Gordon Bajnai rozhodol skoncovať s politikou a ešte pred komunálnymi voľbami sa vrátil k podnikaniu vo francúzskej nadnárodnej spoločnosti.

Ak sa ľavicovým stranám podarí preklenúť ich súčasné spory, na rade budú oveľa závažnejšie problémy. Jobbik, aktuálne druhá najsilnejšia strana, dokázal preniknúť aj do takých oblastí, ktoré boli v minulosti vnímané ako silné bašty socialistov. Extrémne pravicová strana postupne zjemňuje svoj imidž, využíva populistické témy a podsúva názory, ktoré sú niekedy podobné s myšlienkami ľavicových strán.

V súčasnosti si však ľavicové strany príliš ťažkú hlavu – aspoň z volebných výsledkov – nerobia. Ágnes Kunhalmi, líderka MSZP v Budapešti, po voľbách skonštatovala, že „dosiahli lepší výsledok než v roku 2010“. Aj Gyurcsányiho Demokratická strana sa snažila prezentovať výsledky v pozitívnom duchu. „Demokratická koalícia si dokázala udržať svoju pozíciu,” vyhlásil Csaba Molnár, podpredseda strany.

No bez ohľadu na to, akým spôsobom budú strany prezentovať svoje výsledky vo voľbách, jedno je isté – budúceho ľavicového lídra alebo líderku čaká ťažká práca. Profesionálnejší videoprodukčný tím bude to najmenej, čo na to bude potrebné.

Leave a Reply