Kríza pre Fidesz, míľnik pre Jobbik

Tapolca sa však prednedávnom zmenila na hotové politické bojisko. Po januárovej smrti Jenőa Lasztoviczu, ktorý bol veteránom Fideszu a v parlamente zastupoval Tapolcu a jej región, boli v Tapolci vyhlásené doplňujúce voľby. Hlavné námestie Tapolce zaplnili dobrovoľníci politických strán a odhodlane prezentovali jednotlivých kandidátov strán. Aj menšie mesto Sümeg bolo zaplavené volebnými bilbordmi.

Samotné voľby sa konali 12. apríla a ako ukázali už predbežné výsledky, kandidáta Fideszu Zoltána Fenyvesiho tesne porazil Lajos Rigo, ktorého do volieb nasadil Jobbik. Jobbik tak po prvýkrát získal v priamych voľbách parlamentné kreslo (aktuálne miesta, ktoré im patria v parlamente, dostali na základe hlasov získaných ako strana). Fidesz nakoniec v nedeľu večer svoju prehru priznal.

Významné voľby

Doplňujúce voľby nezvyknú v Maďarsku vyvolať veľa rozruchu a nebývajú politicky významné. Víkendové voľby však také boli minimálne z dvoch dôvodov. Ukázali, že Fidesz má vážny problém, a zároveň sú míľnikom pre Jobbik, extrémistickú pravicovú stranu.

Rok 2014 bol takmer celý rokom víťazstiev Fideszu, strana vyhrala troje volieb – parlamentné v apríli, europarlamentné v máji a nakoniec aj lokálne voľby v októbri. Ešte pár mesiacov pred koncom roka sa zdalo, že strana premiéra Viktora Orbána si v parlamente „vybetónovala” svoje miesto na dlhé roky dopredu a zostane dominantnou politickou silou v krajine.

Kúzlo však pominulo. Od komunálnych volieb v októbri je Tapolca už tretími doplňujúcimi voľbami za sebou, ktoré Fidesz prehral.

Nad prvými voľbami ešte mohli mávnuť rukou a povedať, že v tom regióne nikdy neboli silnou stranou a vždy bol zastúpený ľavicou. Druhý región sa im vysvetľoval už o niečo ťažšie.

Vesprém bol vždy považovaný za silnú baštu Fideszu. Stranícki politici dokonca neskôr priznali, že boli výsledkami zaskočení, pretože ich interné prieskumy naznačovali víťazstvo strany. Nakoniec sa mýlili a Zoltán Kész, ktorého podporili ľavicové strany, vyhral pohodlnú väčšinu.

Stará dobrá superväčšina

Porážkou vo Vespréme stratil Fidesz aj svoju dvojtretinovú superväčšinu v parlamente, čo znamená, že už nebude môcť písať a prepisovať zákony vrátane ústavy tak, ako uzná za vhodné a správne. Strana sa po voľbách snažila zakryť a zľahčovať symbolickú dôležitosť týchto volieb a politici Fideszu vyhlasovali, že superväčšinu už ani nepotrebujú. Zároveň tvrdili, že problémy vo Vespréme boli spojené so zlyhaním ich inokedy efektívnej lokálnej mobilizácie.

V súboji o Tapolcu sa Fidesz posnažil už o niečo viac. Vláda sľúbila obrovské dotácie pre lokálne projekty. Lídri občianskeho fóra Összefogás, ktoré je známe organizovaním masových demonštrácií na podporu vlády, sa ukázali v kraji, aby podporili Fidesz. Strana vytiahla do finálneho volebného súboja aj svoju najlepšiu zbraň a samotný premiér Viktor Orbán navštívil všetky hlavné mestá v regióne.

Tentokrát však ich zaručená zbraň nevyhrala. „Niekedy sa lopta odrazí od žrde na bránke,” uviedol na svojom facebookovom profile v nedeľu večer futbalový nadšenec Viktor Orbán.

Škandály a vnútrostranícke boje

Opakované prehry Fideszu majú mnoho dôvodov. Jedným z nich je podozrenie z korupčnej činnosti viacerých straníckych politikov, ktorí nevedia doložiť svoje náhle zbohatnutie. Ďalším možným dôvodom môžu byť aj niektoré nepopulárne – a narýchlo predstavené – vládne opatrenia, ako napríklad daň z internetu v minulom októbri, ktorú nakoniec vláda stiahla. Fideszu nepomohol ani nedávny škandál, ktorý otriasol maďarskou politickou scénou.

V marci vyhlásila bankrot burzová spoločnosť Quaestor, ktorej šéf mal blízke väzby s niektorými vládnymi politikmi. Jej klienti sa zrazu nevedeli dostať k svojim investíciám, ako sa však čoskoro ukázalo, vládna agentúra si stihla svoje fondy zo spoločnosti vybrať skôr, než spoločnosť ohlásila bankrot. A i keď vládni predstavitelia odmietli podozrenia, že šlo o zákulisné obchodovanie, dôveryhodnosť týchto vyhlásení klesala každým ďalším vyhlásením politikov o časovom slede tejto kauzy.

Okrem týchto zásadných prešľapov požierajú Fidesz v poslednom období aj nepríjemné interné súboje. Ten najznámejší bol medzi samotným premiérom Orbánom a Lajosom Simicskom, bohatým podnikateľom, ktorý dlhé roky stranu finančne podporoval. Bývalí priatelia zo strednej školy sú v súčasnosti v otvorenej vojne, a to najmä o kontrolu médií, ktoré sú priateľské voči vláde.

„Orbán je odvážny,” vyhlásil Simicska na začiatku februára po tom, ako výkonní predstavitelia v jeho mediálnych spoločnostiach náhle rezignovali, čo bolo podľa viacerých spôsobené novými zákonmi o médiách, ktoré prijala vláda. O niekoľko týždňov neskôr Simicska v jednom rozhovore vyhlásil, že Orbán zrejme počas komunizmu spolupracoval s tajnou políciou. Orbán, samozrejme, obvinenie poprel.

Nová stratégia Jobbiku

Jediná politická strana, ktorá by skutočne mohla profitovať z úpadku Fideszu, je Jobbik. Ten už niekoľko mesiacov po sebe dosahuje nárast svojich preferencií. Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorú zrealizoval na začiatku apríla Medián, by Jobbik volilo až 15 % voličov, čím sa stáva druhou najsilnejšou stranou hneď po Fidesze s 24 %.

Počas takmer celej svojej existencie bol Jobbik známy protirómskymi a protižidovskými vyjadreniami svojich politikov, ale v súčasnosti sa strana snaží prezentovať iným spôsobom. Líder strany Gábor Vona vo svojom príhovore po víťazstve v Tapolci vyhlásil, že Jobbik nie je rasistické strana, a navrhol, aby si rasisti hľadali inú stranu.

„(Extrémistické) elementy v Jobbiku, ktoré sa časom javia ako nemenné, sa postupne vytratia, pretože u nás viac nie sú vítané,” vyhlásil Vona v rozhovore pre Reuters. Kritici strany však upozorňujú, že tieto zmeny sú len kozmetické a obsah strany zostáva nemenný. Upozorňujú aj na to, že žiaden straník nikdy nebol za svoje urážlivé výroky zo strany vylúčený. Keď napríklad jeden člen parlamentu za Jobbik v roku 2011 opľul pomník holokaustu a nacistickú genocídu nazval klamstvom, stačilo jedno ospravedlnenie a svoje kreslo si mohol ponechať.

Teraz Vona tvrdí, že ponesie osobnú zodpovednosť za to, aby sa zbavil týchto „odpadlíkov” zo strany. Zároveň uviedol, že strana prehodnotí aj svoj rázny odmietavý prístup voči Európskej únii a nadnárodným spoločnostiam, ktoré boli častým terčom Jobbiku.

Vonovou ambíciou je transformovať Jobbik na ľudovú stranu. Pri pohľade na volebné čísla z volieb v Tapolci je jasné, že majú pred sebou ešte dlhú cestu. Podľa štatistík je totiž zrejmé, že Jobbik nevyhral, lebo sa rozrástla ich voličská základňa, ale preto, lebo Fidesz stratil veľké množstvo voličov, ktorí ešte pred rokom stáli pri strane. Ak sa Jobbik skutočne chce stať stranou ľudí, bude si ich musieť naozaj získať.

Leave a Reply