A sú tu starosti

V Občianskej platforme sa povráva, že plán bol nasledovný: vyhrať voľby, rýchlo vybaviť nepríjemnosti (rozumej, reformy) a potom sa tri a pol roka venovať znovuzískavaniu podpory ľudu pred ďalšími voľbami. Veci sa však zvrtli inak.

Jedným z chystaných krokov bola dôchodková reforma, v rámci ktorej budú všetci musieť pracovať dlhšie. Kým dnes je vek odchodu do dôchodku 65 pre mužov a 60 pre ženy, v novom systéme si všetci budú môcť oddýchnuť až vo veku 67 rokov. Nie je to prekvapením – v mnohých európskych krajinách dochádza k podobným zmenám – či už z dôvodu starnutia populácie alebo ekonomickej krízy. Iste, toto opatrenie sa nestretáva s nadšením občanov.

Kritika vlády má však viac dôvodov. Vyzerá to tak, že do konania futbalových majstrovstiev EURO 2012 v lete nebudú hotové diaľnice. Národný štadión, postavený za rekordnú sumu –

1 750 000 000 zlotých – nespĺňa potrebné bezpečnostné štandardy a polícia najprv nedala povolenie, aby sa na ňom hral otvárací zápas. Navyše strecha štadióna, o ktorom sa hovorí ako o jedinečne technicky pokrokovom, sa v zime nedá zavrieť, čo je samo osebe dosť zábavné.

Tusk tiež nemal šťastnú ruku pri výbere niektorých ministrov. Najväčším sklamaním zatiaľ bola ministerka športu Joanna Mucha. Hoci ide o najkrajšiu poslankyňu, o športe veľa nevie. Do zlatej studnice jej múdrostí patrí otázka, kto vyberá dva najlepšie poľské tímy, ktoré mali hrať otváraciu hru na novom štadióne, ako keby rivalov vyberala komisia. Zároveň za šéfa Národného olympijského centra vymenovala svojho známeho, pričom tento doteraz šéfoval akurát kaderníckemu salónu.

Voliči si všetky tieto nepríjemnosti všímajú – práve v čase krízy a úsporných opatrení sú mimoriadne citliví na akýkoľvek príklad zlého manažmentu a zneužitia verejných financií. Do centra pozornosti však vstúpil najmä tragický príbeh malej Magdy zo Sosnowiec v južnom Poľsku.

Jej matka najprv tvrdila, že ju niekto udrel na ulici a keď sa jej vrátilo vedomie, jej dieťa už nebolo v kočíku. Nasledovalo masívne týždňové pátranie polície a dobrovoľníkov. Na žiadosť rodiny sa do prípadu zapojil najznámejší poľský súkromný detektív Krzysztof Rutkowski. Získal dôveru matky a vyhotovil videozáznam jej priznania, že dieťa je vlastne mŕtve, pretože sa jej vyšmyklo z rúk. Telo našli prikryté tehlami v parku. Rutkowski informoval políciu, ale nahrávku dal aj médiám. A začala sa debata o morálke a etike – médií aj detektíva. A tiež o efektívnosti polície – ktorá istým spôsobom zlyhala, pretože matke pridlho dôverovala. Kritika polície sa samozrejme dotkla aj vlády. Ale okrem možných dôsledkov na policajné postupy a prieskumy verejnej mienky išlo o precedens.  Prvý raz v poľských dejinách médiá a verejnosť minútu po minúte sledovali súkromnú tragédiu jednej rodiny – a nedávali si servítky pri vyslovovaní súdov o vine a treste. Matka teraz čaká na proces pod policajnou ochranou na utajenom mieste.

Keď si premiér Tusk vo februári prečítal posledné prieskumy verejnej mienky, musel byť šokovaný. Až 70 % Poliakov vnímalo prácu vlády negatívne, 63 % takto hodnotilo prácu premiéra. V porovnaní s januárom ide o pokles siedmych percent.  Čo sa týka preferencií pre politické strany, Občianska platforma má nad svojím najväčším rivalom Právom a spravodlivosťou navrch len 2 % – čo je najhorší výsledok od roku 2007.

Niet divu, že atmosféra v strane a vláde sa dá krájať. Jar môže priniesť ďalšie prekvapenia.

Leave a Reply